Inteligentný slovník slovenských slov - časté otázky
V tejto časti nájdete odpovede na časté otázky ohľadom databázy slovenských slov (resp. inteligentného slovníka slovenských slov, ako tento projekt nazývame). Okrem uloženého zoznamu slov v databáze totiž dokáže poskytnúť informácie aj o ďalších slovách, ktoré nie sú súčasťou databázy. Vďaka algoritmom umelej inteligencie sa dokáže veľmi rýchlo naučiť nové slová alebo tiež odhaliť zložené slová :)
O spustení tejto sekcie sme veľa rozmýšľali a dlho ju plánovali. Podľa našich informácii v súčasnosti neexistuje databáza slov, ktorá by obsahovala informácie o tvaroch a gramatických kategóriách slov v dostatočnej kvalite, a preto ju budeme postupne budovať.
Špeciálnou časťou je experimentálny nástroj, ktorý sa snaží odhadnúť informácie o slovách, ktoré ešte nie sú v slovníku. Ten môžete spustiť v prípade, že hľadané slovo (napr. nové slovo svojka alebo slová vzniknuté spojením ultrarýchly, ultramaratón ) nie je v slovníku identifikované, pričom sa bežne používa. Tento experimentálny nástroj je schopný informácie o slove automaticky odhadnúť, ale pri týchto slovách sa zobrazuje upozornenie o tom, že tvary slov sú odhadnuté. Slovník okrem toho obsahuje viacero inteligentných režimov, ktorými sa snaží odvodzovať nové slová a vďaka tomu dokáže určovať aj vlastnosti neznámych slov (napríklad slová, ktoré vznikajú predponami, spájaním a pod.).
- Základný tvar podstatného mena je tvar v nominatíve jednotného čísla (napr. matka, otec, dieťa). Ak slovo neexistuje v jednotnom čísle (napr. pomnožné podstatné mená), tak je základný tvar nominatív množného čísla (napr. nohavice).
- Základný tvar prídavného mena je tvar v mužskom rode a v nominatíve jednotného čísla (napr. pekný)
- Základný tvar zámen je v nominatíve jednotného čísla (napr. ja), ak taký tvar neexistuje tak v nominatíve množného čísla (napr. my)
- Základný tvar čísloviek je v nominatíve jednotného čísla (napr. jeden), ak taký tvar neexistuje tak v nominatíve množného čísla (napr. dva, tri)
- Základný tvar slovesa je v neurčitku (napr. čítať, kresliť, učiť, skloňovať, časovať ...)
Pri hľadaní slov môžete, ale nemusíte, uviesť prepdonu ne- (napr. pri slove neporiadok). Pri použití predpony ne- náš vyhľadávač slov túto predponu sám identifikuje. V slovenčine je však lema slov vždy bez predpony (teda lema pre slovo nečítať je čítať rovnako ako lemma pre slovo neporiadok je poriadok). Takže pri testovaní svojich znalostí zo slovenčiny formou hier pre učenie slovenského jazyka je potrebné uvádzavať skutočnú lemu (bez predpony).
Slovník je inteligentný a nespolieha sa len na databázu slov. Okrem detekcie predpôn ne- a odhadovania tvarov pre neznáme slová dokáže identifikovať aj zložené slová, ktoré sa skladajú z viac slov:
- Zložené podstatné mená: generálmajor, generálporučík, spevohra, bleskozvod, videoprehrávač, či dokonca nie úplne spisovné tvary autobusovlak, kačkopes, mačkopes
- zložené slová z podstatných a prídavných mien: maloeurópsky čarokrásny rýchlovlak, snehobiely, sýtozelený,
- zložené prídavné mená: zelenožltý, modro-čierno-biely, červenobiely,
- Zložené číslovky stodesať, sedemtisícdvestosedemdesiattri,
Ak ste slovo v slovníku slov nenašli, najskôr si overte, či zadávate slovo v základnom tvare (vysvetlenie v predchádzajúcej otázke). Pokiaľ slovo v slovníku nie je, tak nám môžete poslať návrh na jeho vloženie.
Nie je to nutné, ale je to lepšie. Ak uvediete slovo bez diakritiky, zobrazí sa zoznam všetkých možných slov (napr. slovo pracka, pračka, práčka alebo rola, roľa). Na veľkosti písmen tiež nezáleží, ale keď sa nájdu dve slová líšiace sa len vo veľkosti písma (napr. Viera, viera), je potrebné medzi tvarmi vybrať. Ak vyhľadávač žiadne slovo nenájde, pokúsi sa zobraziť aspoň podobné slová.