Vitajte v digitálnej encyklopédii. V krátkosti predstavíme zameranie a účel digitálnej encyklopédie portálu eduself.sk
Nájdete tu faktické informácie o rôznych objektoch z reálneho sveta (mestá, vrchy a pod.). Hlavným cieľom encyklopédie je poskytnúť rýchly prístup k faktom a jednoduché vyhľadanie súvisiacich informácií.
Obsah digitálnej encyklopédie je dostupný zadarmo pre všetkých študentov, učiteľov či ďalších zvedavcov, ktorí sa túžia vzdelávať alebo len overiť svoje znalosti napr. pre vedomostné kvízy alebo geografické hry. Encyklopédiu sme spustili v testovacej prevádzke, preto môžu niektoré časti pôsobiť nedokončene.
mestá, obce,
vrchy, rieky...
13697
historické udalosti
3033
encyklopédia farieb
prechody farieb
farebné odtiene
1732
citáty a múdrosti
pranostiky, porekadlá, výroky
30894
krstné mená
1649
smajlíky a emotikony
2000+ fyzikálne veličiny
fyzikálne jednotky a vzorce
100+ klávesové skratky
200+
náhodný geografický objekt náhodná farba múdrosť dňa
Slovníky
Slovná zásoba
Slovník rýmov
Výkladové slovníky
Nárečový slovník
Slovník skratiek
IT slovník
Slovník pojmov
Slovník rozdielov
Krížovkársky slovník
Slovník vulgarizmov
Anagramy (scrabble slovník)
Ďalšie vzdelávacie sekcie
slovenčina
angličtina Vzdelávacie videá
2000+ videí
(500 hodín vzdelávania)
Vzdelávacie weby
100+ webov
Online tutoriály
Jazyk HTML
Úvod do jazyka HTML a tvorby webov
Jazyk CSS
Úvod do jazyka CSS a štýlovania webov
Jazyk XML
Úvod do jazyka XML a syntax
Čo je to digitálna encyklopédia?
Digitálna encyklopédia je zbierka faktov, ktoré sú dostupné v digitálnej podobe (elektronicky). V našom prípade ide o online encyklopédiu. To znamená, že je k dispozícii naživo. Aj encyklopédia kúpená na CD/DVD je digitálna, ale tá sa na rozdiel od online encyklopédie neaktualizuje. Výhodou online digitálnych encyklopédií je, že sa v nich fakty priebežne rozširujú a aktualizujú. Pravdepodobne najznámejšia digitálna encyklopédia je Wikipédia.
V čom je naša digitálna encyklopédia špeciálna?
Našim cieľom nie je vytvoriť ďalšiu Wikipédiu. To by sme nezvládli :). Táto digitálna encyklopédia má slúžiť najmä na rýchle zistenie informácií o hľadanom objekte a súvisiacich faktov, ktoré viete využiť napríklad na tomto webe vo forme rôznych testov či kvízov. Charakteristiku encyklopédie by sme mohli zhrnúť takto:
- encyklopédia poskytuje fakty o objektoch a informácie súvisiace s týmito objektmi,
- objekty sú zaradené do sekcií a navzájom prepojené (v detaile mesta nájdete prepojenie na štát a pod.),
- obsah encyklopédie je štruktúrovaný: namiesto dlhých textov sa tu s výnimkou krátkeho úvodu nachádzajú informácie uvedené v odrážkach,
- súčasťou encyklopédie sú kontrolné (testové) otázky, ktoré môžu byť tiež súčasťou kvízov a hier na tomto webe, takže si môžete overiť ich správnosť.
Obsah encyklopédie plánujeme priebežne dopĺňať a vytvárať nové sekcie.
Prečo je digitálna encyklopédia lepšia?
Niekoľko dôvodov, k čomu je možné využiť digitálnu encyklopédiu oveľa jednoduchšie
- pravidelne rozširované a aktualizované informácie,
- jednoduché vyhľadávanie v encyklopédii,
- možnosť prípravy na skúšky vďaka vzorovým otázkam a interaktívnym kvízom a testom na webe,
- možnosť diskusie k jednotlivým témam napr. formou diskusného fóra,
- zobraziť náhodný objekt encyklopédie.
V prípade nájdenia chyby budeme radi, ak nás na ňu upozorníte. Môžete k tomu využiť fórum, email alebo tlačidlo na nahlásenie chyby v pravom menu.
Digitálna encyklopédia - časté otázky
V tejto časti nájdete odpovede na časté otázky ohľadom digitálnej encyklopédie. Po kliknutí na otázku sa zobrazí odpoveď.
Hlavným cieľom digitálnej encyklopédie bolo poskytnúť priestor, kde si môžu návštevníci nájsť odpovede na otázky z kvízov a testov.
Obsahová časť digitálnej encyklopédie je aktualizovaná nepravidelne (v priemere raz za mesiac), nahlásené chyby opravujeme priebežne (zvyčajne v priebehu pár dní od nahlásenia).
Číselné údaje, ktoré sa neustále menia, upravujeme len v prípade výraznej zmeny. Ide napríklad o informácie týkajúce sa počtu obyvateľov, kde nepovažujeme za potrebné uvádzať presné číslo vždy, keď dôjde k novému sčítaniu obyvateľstva. Pre bežného používateľa stačí poznať tieto údaje len orientačne. Aj v prípade hier v geografickej olympiáde stačí poznať orientačné hodnoty týchto údajov a odchýlka rádovo do 10 percent je pre bežný život (bežné znalosti) úplne akceptovateľná.
Všetky fakty (informácie) v encyklopédii pochádzajú z verejne dostupných zdrojov alebo študijných materiálov, ktoré vznikli v súvislosti s tvorbou testových otázok, kvízov a ďalších častí tohto webu zameraných na vzdelávanie. Autori portálu nenesú žiadnu zodpovednosť za nepresne uvedené informácie, nakoľko ani nie sú ich tvorcovia.
Môžete použiť napríklad odkaz nahlásiť chybu. Ten sa nachádza vždy v menu a stačí vyplniť jednoduchý formulár. Taktiež nám môžete napísať do diskusného fóra .